Позиция относно стартиралата дискусия за промени в закона за професионалното обучение

На 20 февруари 2003 г. БТПП инициира за първи път важна за обществото дискусия, свързана с проблемите на професионалното обучение. Важна, защото: касае интересите на милиони заети и безработни българи, работодатели и наемни работници, държавата и нейните граждани; защото е свързана с преразпределение на финансови ресурси; защото е свързана с бъдещето на нашата икономика.

Истината е, че когато става дума за харчене на бюджетни средства, на средства по международни програми има много мераклии. Държавата не е добър стопанин. А на работодателите, които плащат за обучение на своите работници и служители и на данъкоплатеца не им е все едно къде отиват парите.

Лицензираните от Националната агенция за професионално образование и обучение центрове са само 30. Още двадесетина чакат да се случи чудото и нормотворците да променят Закона за професионалното образование и обучение за да бъдат лицензирани.

Хората са казали: Глас народен , глас божи! Дано тези, които са в правителството и парламента съумеят да се ориентират в проблематиката и да разберат “who is who”. В тяхна помощ Съветът на лицензираните центрове предложи проект на изменения в ЗПОО, с които се защитават интересите на лицензираните центрове, а чрез тях и на потребителите на обучителните услуги; запушват се дупките, през които изтичат бюджетни средства; институционализира се диалога като освен гласа на представителните организации се чува и този на пряко засегнатите, т.е. на лицинзираните центрове.

Между впрочем, дами и годпода, това вече стана в няколко други закони като този за виното. Браншовите организации, които сега прохождат и ще защитават интересите на своите членове, би следвало да помислят и за професионалното обучение. Кой ако не хората в бранша познава по–добре проблемите, в т.ч. и тези, свързани с обучението. По искане на Съвета на лицензираните центрове БТПП илъчва като свои представители в управителния съвет и в експертните комисии на НАПОО, както и в други комисии и органи хора от браншовите организации. Съветът е готов да подпомогне онези браншови организации, които желаят да лицензират свои центрове и да излязат на пазара на обучителни услуги.

Когато някой казва вместо лицензираните центрове кое е хубаво и кое не, в предложенията за промяна в закона нека да не говори от името на родилките, ако той самият не е раждал; нека види армията от безработни и топящите като пролетен сняг пари за тяхното обучение; нека запита 42 000 фирми членове на БТПП как предпочитат да се изразходват бюджетни средства и как те да се защитят от фирмите-ментета на пазара.

Приложение: Проект за изменения в закона за професионално образование и обучение.

21 февруари 2003 г.